آم دي الف چيست؟

  • شهریور ۱۳, ۱۳۹۴

آم دي الف چيست؟

آم ‌دی ‌الف نازك:

این تخته‌ها به رده‌های خیلی نازك از ۵/۲ تا ۶ میلی‌متر و ۴ تا ۶ میلی‌متر تقسیم می‌شوند. از موارد كاربرد عمومی آم ‌دی ‌الف نازك می‌توان به كف كشوها، پشت کابینت‌ها، رویه درها و… اشاره کرد. تمام روسازی قابل انجام روی آم ‌دی ‌الف معمولی روی MDF نازك نیز اجرا می‌شود. سایر موارد كاربرد MDF نازك عبارت است از: دیوارکوب‌ها، پوشش‌های سقف، غرفه‌های نمایشگاهی، صنایع اتومبیل‌سازی، رویه لاستیك زاپاس (یدك)، پشت صندلی، رویه در، تولید تخته‌های انحناء دار و … هست.

آم ‌دی ‌الف ضخیم :

MDF ضخیم طبق استاندارد به رده‌های ۴۵-۳۰ میلی‌متر و ۶۰-۴۵ میلی‌متر تقسیم می‌شود و جهت ساخت سازه‌های معماری، ستون‌ها، پایه‌های میز، طاق‌ها، رویه كاری (كابینت)، كف نیمكت وکلا” در مواردی استفاده می‌شود كه صفحات ضخیم و بزرگ با خواص ماشین‌کاری (خصوصاً” عمیق) مسطح و با سطوح صاف نیاز است.

آم ‌دی ‌الف با وزن مخصوص بالا:

MDF مای استاندارد معمولی باضخامت‌های ۱۹-۱۲ میلی‌متر معمولاً دارای چگالی ۶۵۰ تا ۸۰۰ kg/m هستند. چگالی‌های بالاتر آم ‌دی ‌الف یعنی بالای ۸۰۰ نیز تولید و عرضه می‌شود. درواقع این کار با اضافه كردن فیبر، چسب و فشار در حین پروسه تولید اوراق سنگین‌تر انجام می‌شود که افزایش چگالی، باعث بالاتر رفتن قابلیت‌های ماشین‌کاری و سطح سازی (رنگ، روكش و…) شده و نیز خصوصیات مكانیكی و فیزیكی آم دی الف را نیز بهبود می‌بخشد. موارد استفاده این نوع MDF مای سنگین (HDF) عبارت‌اند از: کف‌پوش‌ها، پله‌ها، قفسه‌های صنعتی، میز كار و…

آم ‌دی ‌الف با وزن مخصوص پائین:

MDF با وزن مخصوص ۵۵۰ تا ۶۵۰ kg/m و ULDF با وزن مخصوص زیر ۵۵ kg/m ،جهت استفاده در مواردی كه وزن كمتر موردنیاز است و نیازی به استحكام بالا وجود ندارد یا در مواردی كه خواص عایق صدا بودن موردنیاز باشد تولید و عرضه می‌شود. این آم دی الف ها جهت ساخت پروفیل‌های تزئینی معماری، ساخت غرفه‌های نمایشگاهی و كلاً مواردی كه جابجایی با دست موردنیاز است و نیز حمل‌ونقل و ابزار خوری سریع موردنیاز است، استفاده می‌شود.

آم ‌دی ‌الف باروکش مای تزئینی:

مهم‌ترین و غیرقابل‌تفکیک‌ترین كاربرد یا آماده‌سازی آم دی الف جهت كاربرد نهایی، روسازی آن و خصوصاً” روكش كردن آن هست. انجـام عملیـات روكـش كردن MDF امـروزه جـزء خدمات ضروری تولیدكنندگان MDF به خریداران هست، به‌طوری‌که معمولاً اكثر کارخانه‌ها بزرگ تولید آم دی الف دارای خطوط روكشی نیز هستند. انواع روکش‌ها شامل روکش‌های چوبی (گونه‌های مختلف)، كاغذی، ملامینه، PVC و… هست.

آم ‌دی ‌الف‌های قالب‌گیری شده:

در این روش تخته MDF به شكل خاصی كه در پرس به آن داده می‌شود تولید می‌شود، مانند رویه درب‌های طرح دار و حالت دار، یک‌تکه یا آم دی الی که در كابینت و كشو و پنجره و… استفاده می‌شود. این محصولات را می‌توان به‌راحتی روكش نمود (پرس ممران) و به بازار عرضه كرد. اخیراً واردات این‌گونه آم دی الف به ایران در حال رونق گرفتن است.

آم ‌دی ‌الف‌های قابل‌انعطاف:

به‌وسیله یك پیش تیمار شیمیایی روی MDF با تركیبات الكالین، می‌توان به آن خواص پلاستیك (موقتی) و قابلیت انعطاف و شکل‌پذیری داد.

آم ‌دی ‌الف مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها:

این نوع MDF تا که بیشترین استفاده آن‌ها در تولید بعضی از کف‌پوش‌ها است، دارای مواد ضد حشرات (حشره‌کش و قارچ کشی) هست که باعث می‌شود از حمله آفات در امان باشد و دوام بیشتری داشته باشد.

آم ‌دی ‌تف با فرمالدئید کم:

مقدار انتشار فرمالدئید از MDF معمولی بسته به نوع چسب و مقدار آن کمی متفاوت است. انتشار فرمالدئید MDF نباید بیشتر ازgr100/mg30 باشد این نوع MDF بیشتر در وسایل داخل خانه مانند مبلمان استفاده می‌شود، ولی تهویه مناسب در محل استقرار آن‌ها نیز باید وجود داشته باشد تا فرمالدئید را از محیط خارج سازد.

آم ‌دی ‌تف مقاوم در برابر رطوبت:

تولید MDF مقاوم در برابر رطوبت بیشتر برای استفاده در محیط با رطوبت نسبی محیط حداکثر ۸۰% بوده و با بهبود چسب اوره فرمالدئید معمولی مورداستفاده در تولید MDF یا استفاده از یک چسب ضد رطوبت جایگزین انجام می‌شود. تمام خصوصیات مثبت MDF معمولی در این نوع تخته‌ها به‌اضافه استحکام طولانی‌تر و تغییر ابعاد کمتر در اثر رطوبت وجود دارد. موارد استفاده MDF مقاوم در برابر رطوبت عبارت‌اند از مبلمان، حمام و دستشویی، کابینت دور ظرف‌شویی، کف‌پوش‌ها، پنجره‌ها، پله‌ها، پروفیل‌های خاص و…

آم ‌دی ‌تف مقاوم در برابر آتش:

برای این منظور می‌توان MDF را با پوشش‌های ضد آتش پوشاند یا مواد و نمک‌های خاص ضد آتش تیمار کرد، ولی بهترین راه اضافه کردن مواد ضد آتش در حین پروسه تولید است. موارد مصرف این نوع تخته‌ها عبارت‌اند از پوشش دیوارها، دیوارک‌ها،درب‌های ضد حریق , قفسه فروشگاه‌ها و…

Leave a Comment

مشخصات فنی ضد سرقت ترکیه

اجزا و قطعات اصلی در تولید درب ضد سرقت

انواع درب ساختمان بر اساس نوع متریال استفاده شده

درب ضد سرقت چیست؟

چرا باید نصب دزد گیر مجیک در را روی درب ضد سرقت جدی بگیریم

مزایا ی درب ضد سرقت دور لنگه آلومینیوم

انواع یراق آلات درب ضد سرقت

انواع رویه های درب ضد سرقت

نحوه انتخاب و تعویض دربهای قدیمی یا درب ضد سرقت

روش های نصب درب ضد سرقت

انواع درب ضد سرقت موجود در بازار ایران

چه نوع درب ضد سرقتي بخريم؟ راهنمای خرید درب ضد سرقت

درب ضد سرقت چيست و چه ويژگي هايي باید داشته باشد؟

درب ضد سرقت اکونومی چیست؟

درب ضد سرقت پرینتری چیست؟

درب ضد حریق چیست

درب ضد سرقت چیست و چگونه ساخته میشود؟